gruodžio 13 | 2018
lietuvos-energijos-paramos-fondo-finansuota-mokomoji-vejo-jegaine-ikurdinta_epmc

„Lietuvos energijos“ paramos fondo finansuota mokomoji vėjo jėgainė įkurdinta VšĮ EPMC

2017 metų pabaigoje buvo pasirašyta paramos sutartis dėl mokomosios vėjo jėgainės finansavimo, o jau šiemet sutarties sąlygos yra išpildytos. „Lietuvos energijos“ paramos fondas skyrė paramą VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro (EPMC) projektui – mokomosios vėjo jėgainės įrengimui. Tais metais tarp 41 remiamos iniciatyvos – 19 nacionalinių ir 22 regioniniams projektams – pateko ir EPMC projektas. Projekto pradinė idėja nepakito ir tai, kas buvo planuota, buvo įgyvendinta su kaupu. EPMC papildė vykdomą modulinę Elektriko profesinio mokymo programą nauju pasirenkamuoju moduliu „Vėjo energijos elektrinių montavimas“. Tai tapo įgyvendinama ir dėl įsigytos įrangos, kuri ir tapo praktinio mokymo baze. Dabar nauji EPMC absolventai įgys elektriko kvalifikaciją ir galės pasirinkti papildomą vėjo energetikos kompetenciją. Tiesa, jau dabar elektrikas gali įgyti ir saulės energetikos ar išmaniojo namo papildomas kompetencijas.

Ant EPMC stogo jau yra įrengti saulės energijos kolektoriai grindinio šildymo kombinuotai sistemai papildyti ir saulės energijos baterijos, prijungtos kaip fotovoltinė generavimo sistema prie išorinio elektros paskirstymo tinklo. Atsinaujinančios energetikos idėjos įgyvendinamos saulės energijos panaudojimu, o dabar yra įdarbinta ir vėjo energija. Lapkričio mėnesio pabaigoje vyko seminaras, kurį vedė specialiai į juos atvykęs Christian Remillard, Festo CA (Kanada) ekspertas. Visa demonstracinė įranga, naudojama seminaro metu, buvo specialiai atgabenta iš Kanados. Tikslas – supažindinti su įranga, skirta vėjo ir saulės energijos, kaip alternatyvių energijos šaltinių, naudojimui. Šios įrangos veikimo principai, instaliavimo procesas, klaidų metodika – seminaro turinio dalis. Seminare buvo dalijamasi gerąja patirtimi ir pavyzdžiais, aptartos atskiros ir sujungtos vėjo energijos sistemos, energijos priklausomybė nuo vėjo greičio, o praktinėje dalyje buvo atliekami tyrimai, naudojant turimą įrangą. Šie mokymai buvo orientuoti į paramos dėka gautos įrangos valdymą ir darbą su ja. Akivaizdu, kad įrangos galimybės yra plačios, todėl mokytis bus tikrai įdomu ir vertinga, o paruošti specialistai galės dirbti ne tik su šio gamintojo įranga, bet gautos žinios bus pritaikytinos plačiam įrangos asortimentui.

Paramos sutartimi buvo finansuotas praktinio mokymo centre įrengtas fotovoltinės/vėjo energijos mokomasis stendas, lauke instaliuota vėjo jėgainė su meteorologine stotimi. Papildomai buvo įsigytas ir mobilus elektros gamybos iš vėjo energijos tyrimo laboratorinis stendas. Visa atsinaujinančios energijos išteklių sistema yra pritaikyta energetiniam efektyvinimui ir moksleivių praktiniam mokymui, o papildoma mokymo bazė interaktyvioje klasėje padės mokiniams šiuolaikiškai ir energetiškai efektyviai matuoti, vertinti ir analizuoti vėjo energetikos rodmenis.

Dėka gautos paramos profesinio mokymo centras tapo dar patrauklesnis darbo rinkoje, o pagrindinis energetikos specialistų darbdavys  „Lietuvos energijos gamyba“ regione galės įdarbinti dar tinkamiau darbo rinkai paruoštus specialistus.

 

Sektorinio praktinio mokymo centro vadovė Lina Triponienė

vejo-jegaine-epmc