balandžio 6 | 2017
epmc-pamineta-zemes-diena

EPMC paminėta Žemės diena

„Kiekvienų metų pavasario slenkstyje mūsų žemėje trumpam stoja nepaprastas žibučių metas. Tada šviesiuose be paunksmio miškuose žydi tik ta viena mėlynžiedė gėlė. Virš jos velėnos kvapą kilnoja giedri sausvėjai, paukščių giedojimu pasitvenkia padangė… „

Š. m. kovo 20 d. VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centre buvo minima Žemės diena, sugrąžinanti šiltąjį ir šviesųjį metų laiką, sulyginanti dieną su naktimi ir primenanti, kad visiems reikia saugoti ir globoti mūsų žaliąją planetą. Profesijos mokytojai G. Paliokas, V. Vaitkus kartu su mokiniais mokyklos vestibiulyje surengė inkilų parodą. Daugiausia dėmesio sulaukė varlių ir šikšnosparnių nameliai. Taip pat apžiūrėjo ir sutvarkė praeitais metais keltus inkilus šalia mokyklos.

Kovo 21 d. grupė pirmo ir antro kurso mokinių kartu su biologijos mokytoja L. Makūniene aplankė Lietuvos edukologijos universiteto oranžeriją, kur vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė pravedė įdomią apžvalginę ekskursiją. Pirmiausia mokiniai apžiūrėjo įvairiausias paparčių rūšis, išsiaiškino požymius, pagal kuriuos galima juos atskirti nuo kitų augalų, įsitikino prieskoninio augalo Tikrojo kardamono kvapo galią, ilgėliau stabtelėjo prie kaktusų kolekcijos. Ir, žinoma, didžiausią įspūdį paliko egzotiniai subtropinio ir tropinio klimato augalai. Botanikė pabrėžė, kad visi oranžerijoje prižiūrimi augalai mūsų klimato sąlygomis natūraliai gamtoje neauga. Nors visi žino vertinamus ir sveikatai naudingus avokado vaisius, bet tik čia pamatė, kas juos užaugina. Tai – Amerikinė persėja, kilusi iš Centrinės Amerikos. Nuo kitų augalų savo aukščiu ir lapų dydžiu išsiskyrė bananas, vienas seniausių kultūrinių augalų, kilęs iš Pietryčių Azijos drėgnųjų atogrąžų miškų. Sunku buvo patikėti, bet tai yra žolės. Mokiniams didelį įspūdį paliko Madagaskarinė ravenala. Šis įdomus augalas primena vėduoklę. Dažnai jis dar vadinamas „keliautojų medžiu“. Madagaskarinė ravenala siekia 4-12 metrų aukščio, o jos lyg išskleista vėduoklė išsidėsčiusios šakos savyje kaupia vandenį, galintį numalšinti praeivių troškulį. Pasakodama botanikė siūlė susidomėjusiems mokiniams patiems patyrinėti, „susidraugauti“ su šiuo augalu. Dar viena labai įdomi augalų grupė – cikūnai. Matėme Rudaplaukę zamiją ir Paprastąjį ciką, kurie iš augalo pagrindo išaugina kankorėžius.

„Mums labai patiko oranžerijoje. Graži kaktusų kolekcija, o įdomiausias augalas – Madagaskarinė ravenala!“, – įspūdžiais dalijosi Inga Gasiūnaitė ir Gintarė Tomkevičiūtė.

 

Biologijos mokytoja Loreta Makūnienė