Lapkričio–gruodžio mėnesiais VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro I gimnazinės klasės mokiniai chemijos pamokose vykdė STEAM integruotas veiklas tema „Vanduo buityje, gamtoje ir žmogaus gyvenime“.
Mokiniai tyrinėjo, kaip vandenyje tirpsta kristalinės medžiagos, susipažino su disociacijos ir hidratacijos procesais, analizavo įvairių medžiagų tirpumą bei aiškinosi, kodėl ištirpusios medžiagos tampa nematomos tirpale. Taip pat gilinosi į sąvokas, tokias kaip tirpinys, tirpiklis, sotusis, nesotusis ir persotintas tirpalas.
Integruodami fizikos žinias, mokiniai jungė elektros grandines, tyrė tirpalų laidumą bei aiškinosi, ar visos tirpinamos medžiagos yra elektrolitai, galintys pernešti elektros srovę. Matematikos žinios buvo pritaikytos skaičiuojant tirpalo koncentracijas, o praktinių užsiėmimų metu mokiniai ruošė nurodytų koncentracijų tirpalus.
Mokiniams buvo suteikta galimybė naudotis vandens kietumo matuokliu, kuriuo jie matavo geriamajame vandenyje tirpstančių kietųjų dalelių kiekį. Taip pat gilinosi, kokios kokybės vanduo yra tinkamas vartojimui, ir kas lemia jo užterštumą. Praktinėje dalyje mokiniai pasigamino vandens filtravimo prietaisą, filtravo skirtingo užterštumo vandenį ir lygino užteršto bei išvalyto vandens parametrus.
Šios veiklos ne tik praplėtė mokinių teorines žinias apie vandenį, bet ir suteikė galimybę jas pritaikyti realiose situacijose. STEAM veiklos parodė, kaip mokslo žinios gali prisidėti prie aplinkosaugos problemų sprendimo ir skatino kūrybiškumą bei kritinį mąstymą.
Chemijos vyr. mokytoja Kristina Stankevičienė